Üürile anda üks kodutu poiss

Seoses sellega, et laste isa Eestist ära kolis, jäi Kadunud Poeg kodutuks. Korter, kus nad isaga elasid, antakse kohe-kohe omanikule tagasi ja lapsel on umbes-täpselt 3 päeva jäänud, et uus elukoht leida. Miks lapse isa korteri üles ütles ja ei võinud seda vähemalt nii kauaks alles jätta, kuni lapsel on uus koht leitud, seda ärge minu käest küsige. Päriselt ka. Ma lähen endast välja ja ütlen asju, mida ma ilmselt ütlema ei peaks. Teisalt, ehk on teatud pakilisus hea, mõni inimene ei hakkagi ennast enne liigutama, kui alles äärmise sunduse tõttu. Õnneks poiss suhtub ise asjasse rahulikult ja noh, halvimal juhul on tal ju alati ka võimalik koju oma ema juurde tulla mõneks päevaks. 

Igatahes, poiss otsib üürikorterit. On silma peal hoidnud üüriturul juba paar kuud ja raha hoolega kõrvale pannud. Kuna ta aga käib täiskohaga tööl ja lisaks veel ka õpib, siis napsatakse sageli head pakkumised otse nina alt ära. Ma olen ise ka veidi vaadanud neid kohtasid internetis, aga eks meil on kriteeriumid elupinna osas pisut teised. Vanusega muutub mõni pirtsakamaks ja unustab ära, et tema esimene üürikodu oli üldse puuküttega korter, kus polnud vist voolavat vettki sees. Aga näe, 20 aastat hiljem tundub kõigi mugavustega kööktuba “kahtlases” naabruskonnas halva valikuna. 

Ühte korterit käisime koos lapsega vaatamas. Ta saatis mulle lingi ja ma juba pilte vaadates ohkasin ja ägisesin. Aga noh, ikkagi täiskasvanud inimene, kui ta arvab, et see on okei, siis ma ei vaidle, olen toeks. Mõnevõrra tundsin koguni uhkust, et poeg mind kaasa kutsus ja ka maaklerile ütles, et “ma tulen emaga”. 

Maakleritest olen ma vist paar korda kirjutanud ka. Kuidas ma ei salli seda rassi. Nüüd oli mul võimalus näha nende tööd kliendi perspektiivist, ja noh, pole see vaade parem ühti. Samad etteheited. Kuulutustest on kirjavead. Ei vastata kõnedele. Lubatakse tagasi helistada, ei helistata. Hilinetakse ja lastakse oodata, ainus vabandus, et eelmine klient jäi hiljaks. Ollakse üleolevad ja õigust täis. Eriti tore on minu meelest see, kui maakler hakkab rääkima seadusest. Et seaduse järgi on nii ja naa. Okei. Aga seaduse järgi maksab maaklerteenustasu klient, kes maakleri palkas. Mitte üürilevõtja. 

Otse omanikult kuulutused on muidugi teine tase. Üks kirjutab: “Korteris on adekvaatsed kõrvalkulud”. Mis asi on adekvaatne kõrvalkulu? Ma tahan teada numbreid, mitte sinu hinnangut. Siis võid juba kirjutada ka, et “korter on täiesti norm, okei, noh”. Sellest ei hakka ma rääkima, et palutakse helistada vahemikul 10-18ni, aga telefoni numbrit kuulutuse juurde ei raatsita lisada. Kas see on mingi proovikivi, et kui sa mu numbri netist suudad leida, siis oled jõudnud järgmisele tasemele?

Mis tuli mulle mõnevõrra ebameeldiva üllatusena, et kunagisi ühikaid, kus elasid põhiliselt ainult eluheidikud, üüritakse nüüd välja korteritena. Nii Mustamäel, Põhja-Tallinnas, Kristiines kui mujal. Kuigi ma ei tea, miks see tuli üllatusena või miks see ebameeldiv on. Ma olen ise neis külas käinud inimestel ja seest on need ju tihti väga korralikud ja kenad. Noh, kui sa suudad üle elada selle esimese šoki, mis tabab trepikojaust avades. Ilmselt minu enda mingid stigmad ja vastumeelsus selles suhtes, et minu vaene laps peab elama koos narkomaanide ja padujoodikutega. 

Sõnaga, kuulutusi vaadates sai mu juuksur tööd juurde. 

Teisest küljest on see koduotsimine põnev ka. Ise otsisin ma viimati kodu aastal 2016, kui ma ei soovinud enam üürida vaid tahtsin osta. Käsin kahte korterit vaatamas. Üks mulle ei meeldinud ja teise osas otsustas omanik, et ta siiski ei müü. Üsna kurnav ja trööstitu olukord, mis lahenes sellega, et ostsin hoopis oma üürikodu ära. 

Eks ma siis hoian teid kursis, kuidas meil see koduotsing edeneb või tuleb uueks postiaadressiks Kuuse 1, oks 2. Hoidke pöialt!

20 kommentaari “Üürile anda üks kodutu poiss

 1. ära räägi, ma ei saa aru, mille eest maaklerid raha saavad, mu meelest on neil enamjaolt ikka väga halb ettevalmistus ning olematud teadmised. ise ostsin nõks üle aasta tagasi omale ja 1,5a tagasi elukaaslasele korteri ning sai päris palju vaatamas käidud ning vaid 2 maaklerit olid asjalikud, kellest 1 tegeleski uusarenduse müügiga, seega lähtepunkt natuke teine.

  Meeldib

 2. Aga äkki saab mõne sõbra või tuttava kaudu siis sel Fb grupil silma peal hoida? Sest see on ikka päris arvestatava mahuga koht, kus ise reklaamida ja kust pakkumisi leida. Meie oleme korduvalt ja tulemustega seda kasutanud.

  Meeldib

 3. Maaklereid on väga erinevaid. Kahju, et oled sattunud ebameeldivaid kogemusi saama. Ise proovin oma töös ainult häid kogemusi luua, aga tõesti, vahel tekivad arusaamatused ka. Hetkel on väike puuküttega üürikorter Adamsoni tänavas pakkuda, kui huvi.
  Ja maakleri vahendustasu küsitakse üürilevõtjalt kohe lepingu sõlmimisel ennekõike seepärast, et igakuised üürisummad oleksid edaspidi väiksemad – muidu liidaks üürileandja selle kulu nagunii üürisummadele juurde.

  Meeldib

 4. Maakler on tavaline vorstimüüja kes tutvustab toodet ja paneb oma protsendi vahele.
  Sa ei salli vist kedagi. 🙂

  Meeldib

  1. Ma teen oma igapäevatöös maakleritega koostööd. Ja tõesti, mul on kana kitkuda maakleritega, kes ei tule kohale, ei tee ruumist fotosid vaid kasutavad minu tehtud pilte, pannes oma vesimärgi neile; kui nad ei tule kliendiga koos ruume vaatama vaid saadavad kliendi üksi või kui tulevadki kohale, siis ei oska ühelegi küsimusele vastata vaid vaatavad suu vett täis minu otsa, aga vahendustasu eest arve oskavad küll esitada. Mille eest? Kõik ei ole sellised, on mõned maaklerid, kes on oma töös väga professionaalsed ja nendega teen hea meelega koostööd.
   Kui see tähendab, et ma ei salli KEDAGI, noh, mis siis ikka. Olengi selline troppide tropp, nagu ütled. 🙂
   Aga mille pärast sina käid seda troppi innukalt jälgimas, selle kohta diagnoos puudub.

   Liked by 1 person

   1. Mul oli novembri alguses olukord, kus otsisin sarnaselt su pojale 1-toalist korterit hinnaga kuni 300 eurot. Läksin elukaaslasest lahku ja tahtsin võimalikult kiiresti leida uue kodu, et temal ka kergem oleks. Leidsin nädala ajaga, aga see oli tohutu vedamine. Helistasin kuskil 7 numbrit läbi, kellest osad üldse ei vastanud, osadel oli juba broneeritud või välja üüritud ning ühega oli täielik keelebarjäär. Ma oskan küll natuke vene keelt, aga mitte nii hästi et üürida korterit inimeselt kes sõnagi eesti keelt ei räägi. 😦

    Õnneks leidsin korteri kesklinnas, üürileandja rahulik pensionär, 22-toaline, renoveeritud, minu suureks rõõmuks vanniga, üür 290 kuus, kommunaalkulud enamvähem (kuni 400 kuus kõik kokku), maakler oli meeldiv, aga ega ma talt suurt ei küsinud. Otsisin kiiresti korterit ja võtsin esimese, mida vaatamas käisin. Ainus miinus on see, et meil on nö ühine esik, ehk ta on oma suure, 3-toalise korteri kaheks ehitanud ja nüüd üürib välja, et pensionile lisa teenida. Mulle sobib, sest kuigi palk lubaks ka palju suuremat üürimakset, siis tahan oma kodu jaoks koguda. Lepingu tegin aasta peale.

    Liked by 1 person

   2. Mulle tundub, et see ongi suuresti vedamiseküsimus. Kui meenutan seda aega, kui ise üürikat otsisin, siis käis see nii, et kuude kaupa vaatasin kuulutusi, miski ei kõnetanud ja lõpuks leidsin ühe, mis vastas minu ootustele, käisin vaatamas, omanik ütles, et oli paar tundi tagasi kuulutuse üles pannud ja veel 2 huvilist käis vaatamas, aga kuigi mina üksikemana 4 lapsega olin neist kõige suurema riskiga, siis sisetunne ütles talle, et peaks lepingu tegema minuga ja nii see läks. Tookord ma teisi üürikaid isegi ei vaadanud ja maakleritega ei suhelnud. Ning suures plaanis läks eriti hästi, kuna suvel saab 9 aastat siia kolimisest ning nüüd on see suvakas üürikas minu oma pesa. Vedas, jõhkralt. 😊

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s